Ułatwienia dostępu

Logo Powiatu Zgorzeleckiego

zbiór informacji o zabytkach w Powiecie Zgorzeleckim

Pałac w Żarskiej Wsi

Obręb gminy:

Zgorzelec

Kategoria obiektu:

Pałace / Zamki

źródło:

wikipedia.org

Pałac w Żarskiej Wsi został wzniesiony w 1740 roku przez Hansa Bartholomeusa von Gehler, być może z wykorzystaniem fragmentów istniejącego wcześniej w tym miejscu dworu. W XIX wieku obiekt został przebudowany, dodano wówczas ryzalit i klatkę schodową. W ostatnich miesiącach II wojny światowej w pałacu ukrywano bezcenne zbiory rzeźb i obrazów średniowiecznych. Przechowywano tu także 17 tys. książek z tzw. Biblioteki Milicha z Görlitz. Po 1945 roku budynek był użytkowany przez miejscowy PGR i został w tym czasie zdewastowany. Od 1989 roku budowla nie była użytkowana i popadła w ruinę. Obecnie pałac jest własnością prywatną, jego stan jednak nie zmienił się. 

Pałac jest budowlą wzniesioną na planie prostokąta, ma dwie kondygnacje i sześciokondygnacyjną wieżę dostawioną od strony parku. Od strony dziedzińca gospodarczego znajdują się trzy ryzality, boczne są prostokątne, a środkowy jest ośmioboczny. Dachy są czterospadowe, a wieża nakryta jest dachem hełmowym w prześwitem. Prostokątne okna ujęto w opaski, a portale mają wykroje koszowe. Nad środkowym portalem, w przyziemiu wieży widnieje tablica fundacyjna z datą budowy i nazwiskiem właściciela.

Elewacje zostały  podzielone lizenami i gzymsem międzypiętrowym. Dziedziniec otoczony jest zniszczonymi zabudowaniami gospodarczymi i mieszkalnymi pochodzącymi z XIX wieku. Za pałacem znajduje się rozległy park krajobrazowy pochodzący z XVIII i XIX wieku ze stawem, skałkami i drewnianą kaplicą cmentarną pochodzącą z około 1920 roku