Ułatwienia dostępu

Logo Powiatu Zgorzeleckiego

zbiór informacji o zabytkach w Powiecie Zgorzeleckim

Pałac w Kunowie

Obręb gminy:

Zgorzelec

Kategoria obiektu:

Pałace / Zamki

źródło:

wikipedia.org

Pałac w Kunowie został wzniesiony około 1582 roku, przebudowany w XVII, XIX i XX wieku. Po 1945 roku należał do PGR-u, obecnie pełni funkcje mieszkalne.

Pałac w Kunowie został wzniesiony około 1582 roku jako renesansowy dwór. Obiekt ten został przebudowany w XVIII wieku, a następnie w 1824 roku. Po 1945 roku pałac należał do PGR-u, w 1957 roku przebudowano go przystosowując obiekt do funkcji wielorodzinnego budynku mieszkalnego. Obecnie budynek nadal pełni funkcje mieszkalne.

Pałac to okazała budowla dwu- i trzykondygnacyjna, założona na planie prostokąta, ze skrzydłem bocznym, nakryta dachami czterospadowymi z powiekami. Główne wejście prowadzi przez portal z wyrzeźbioną leżącą postacią wspartą o czaszkę. Portal przyozdobiony jest czterema herbami rodzin: von Warnsdorf, von Rechenberg, von Schaffgotsch oraz von Hoberg. W sąsiedztwie pałacu znajduje się zespół budynków folwarcznych, składających się z trzech oficyn, spichlerza oraz budynków gospodarczych. Za pałacem znajdują się pozostałości parku krajobrazowego.